ÜYE GİRİSİ
TEKLİF AL
BİZİMLE ÇALIŞMAK
İSTER MİSİNİZ?
YENİ
TANITIM
BROŞÜRÜMÜZ
soru bankası
Çıktı alamıyorum. Ne yapmalıyım?
Çıktı alabilmeniz için “açılır pencere engellendi” uyarısına dikkat etmeniz gerekir. Bu uyarı çıktığında “bu siteden açılır pencerelere her zaman izin ver” seçeneği seçilmelidir
İşveren belgelerimi güncelleyemiyorum. Eski işveren belgelerim yerine yenisini yüklemek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Eğer daha önceden tamamlanmış bir başvurunuz var ise işveren belgelerinizi güncelleyemez, değiştiremez, üstüne belge yükleyemezsiniz. Başvurunuzu mevcut belgeleriniz ile tamamlayın ve Bakanlığımıza iletme aşamasında dosyanıza ekleyeceğiniz bir dilekçe ile hangi belgeleri güncellemek istediğinizi belirtin. Başvurunuzu değerlendirecek uzman size bu belgeleri eksik belge olarak açacaktır. 
Kurumsal ağdan sisteme bağlanmaya çalıştığımda beyaz bir sayfada takılı kalıyor. Ne yapmalıyım?
Bilgi işlem biriminiz ile görüşüp 7007 portunun açılmasını istemelisiniz. 
Vergi numarası ile giriş yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Şirket Türü “Diğer” olarak seçilmeli ve “Sorgula” butonuna basılmadan tüm bilgiler elle girilmelidir. 
Önceki izin belge numarası ile sorgulama yaptığımda hata alıyorum. Ne yapmalıyım?
Yabancı şahsa ait T.C. yabancı kimlik numarası ile sorgulama yapıp kişi bilgilerini elde etmişseniz işleminize devam edebilirsiniz. 
Yabancının başvurduğu elçilik referans numarası vermedi. Ne yapmalıyım?
Öncelikle elçiliğin e-konsolosluk uygulamasına dâhil olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer elçilik online sisteme dahil “çevrimiçi” bir elçilik ise mutlaka referans numarası vermelidir. Çevrimdışı bir elçilik ise 1.sekmede ilgili elçiliği seçip ileri ‘ye basarak işleminize devam ediniz. 
Elçilikten verilen referans numarası sistemdeki gibi değil. Ne yapmalıyım?
E-konsolosluk uygulamasına dâhil olan bir elçilik 2012-asdf1234-0101 (yıl-elçilik kodu-başvuru yapılan gün ay) şeklinde bir referans numarası üretir ve bunu başvuruyu yapan yabancıya bildirir. Çevrimiçi bir konsolosluk bu format dışında bir numara üretemez. Eğer referans numaranız bu formatta değilse elçilik ile irtibat kurunuz. 
Konsolosluktan alınan referans numarası hata mesajı ve “Geçersiz web service” uyarısı alıyorum. Ne yapmalıyım?
Referans numaranızın doğruluğunu yabancının başvuru yaptığı elçilikten onaylatınız. Elçiliğe ulaşamıyorsanız Dışişleri Bakanlığı Vize ve Konsolosluk Dairesinden de bilgi alınabilir. 
Adres girerken veya güncellerken il ve ilçe seçiminden sonra mahalle açılmıyor. Ne yapmalıyım?
Karşınıza çıkan seçeneklere sırası ile CEVAP vermelisiniz. İl, ilçe, bucak, belde/köy seçeneklerini adım adım doldurmadan mahalleyi açamazsınız. 
Başvuruya başladım ve yabancının bilgilerini girdim fakat belge ve resim yükleyeceğim yerler gözükmüyor. Ne yapmalıyım?
5.sekmedeki “Diploma Bilgileri” alanını tamamen doldurduğunuzu kontrol ediniz. Ayrıca 7. sekmedeki “Görev” alanını seçtiğinize emin olunuz. Başvuruya ait belgeler bu iki alana bağlı olarak çıktığı için bu alanları doğru doldurduğunuza emin olunuz.
“Diğer Belgeler” başlığıyla açılan belge nedir?
Bu belge türü kullanıcıya bırakılmış olup, başvuru, işyeri veya yabancı şahıs hakkında Bakanlığa sunmak istediğiniz belge veya bilgileri bu kısma yükleyebilirsiniz. Eğer yükleyeceğiniz bir belge yok ise boş bir A4 kağıt tarayıp sekmeyi geçebilirsiniz. 
Kişinin yapacağı görevi listede bulamıyorum. Ne yapmalıyım?
Bulmak istediğiniz mesleği İŞKUR internet sitesinde bulunan Türk Meslekler Sözlüğünde arayın. Mesleği bulduysanız ayrıntılarından görev sınıflarına bakabilir ve aynı seçeneklerle otomasyonda bulabilirsiniz. Eğer girmek istediğiniz meslek burada yoksa İŞKUR ile iletişime geçip mesleği Türk Meslekler Sözlüğüne ekletmelisiniz. 
İşveren veya başvuru güncelleme isteğinde bulundum ama cevap alamıyorum. Ne yapmalıyım?
İşveren veya başvuru güncelleme isteğinde bulunabilmeniz için değerlendirme aşamasında bir başvurunuzun bulunması gerekir. Güncellemeniz yapılsa bile uzman veya sistem tarafından size bildirimde bulunulmaz. Kontrol ederek güncellemenin yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. 
Başvurumu tamamladım fakat çıktıyı aldığımda girdiğim bilgilerde hata olduğunu fark ettim. Ne yapmalıyım?
Belgelerinizi Bakanlığımıza ulaştırmadığınız sürece yapığınız başvurular hukuki açıdan bir değer kazanmaz. Bu yüzden Başvuru İşlemleri -> Yeni başvuru diyerek yeni bir başvuru yapınız
Başvuruyu tamamla dediğimde “İŞKUR Cevap Dönmüyor” mesajı alıyorum. Ne yapmalıyım?
İŞKUR servisi üzerindeki güncellemeden dolayı gün içinde çeşitli kesintiler yaşanabilmektedir. Bu kesintiler anlık olup 10-15 dakika sonra sistem aktif duruma geçer. Bu süre sonrasında yeniden deneyiniz.
Başvuruyu tamamla dediğimde ERROR 500 hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
Başvuruyu yaparken zorunlu bir alanı boş bıraktığınız veya yanlış bilgi girişinde bulunduğunuz anlamına gelir. Bununla ilgili olarak tüm girişlerinizi kontrol etmelisiniz. 
Resim yüklerken boyutlarla ilgili hata alıyorum. Ne yapmalıyım?
www.calismaizni.gov.tr adresinde bulunan başvuru kılavuzlarında resmi nasıl düzenlemeniz gerektiği anlatılmaktadır. Kılavuzda belirtilen standartlarda ve ebatlarda fotoğraf yükleyiniz.
Çıktı al dediğimde sadece ilk sayfa yazdırılıyor. Ne yapmalıyım?
Yaşadığınız sorun sistem kaynaklı değil bilgisayarınızın ayarları ile ilgili bir sorundur. Bilgisayarınızda yüklü olan tarayıcı (browser) veya yazıcınızın ayarlarının yapılması gerekir. Teknik bir kişiden yardım alınız. Ancak bu durumda Google Chrome kullanıyorsanız İnternet Explorer’ı da deneyebilirsiniz.
Çıktıyı renkli almak zorunda mıyım?
Hayır, çıktı siyah beyaz yazdırılabilir.
Başvurumu tamamladım ve belgelerimi Bakanlığınıza ilettim. Şimdi ne yapmalıyım?
Başvuru işlemleri menüsünden başvuru takip seçeneğini seçin ve başvurunuzun yanında bulunan “başvuru durum görüntüle” seçin. Başvurunuz üzerindeki yapılan işlemleri buradan takip edebilirsiniz. Veya ALO170 Bakanlık danışma hattından bilgi alabilirsiniz. 
Eksik evrak yüklemem gerekiyor. Ne yapmalıyım?
Başvurunuzda tespit edilen eksik evrakları “Başvuru İşlemleri” menüsü Başvuru Takip seçeneğindeki Başvuru Durum Görüntüle seçeneğinden yükleyebilirsiniz. Eksik evrak yüklendikten sonra İşlemi Sonlandır butonuna da basarak işlemin tamamlanması gerekmektedir.
İLETİŞİM Ankara Merkez : Mithatpaşa Cad. No:16/21 Çankaya / Ankara +90 (312) 431 43 65 ankara@bariserdem.com
İstanbul Şube : Atatürk Mah. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul A Blok Bina No: 2E Ofis No: 15 Ataşehir / İstanbul +90 (216) 6881417 info@bariserdem.com
Copyright © 2016 BARIŞ ERDEM Danışmanlık web tasarım studyocrea