ÜYE GİRİSİ
TEKLİF AL
BİZİMLE ÇALIŞMAK
İSTER MİSİNİZ?
YENİ
TANITIM
BROŞÜRÜMÜZ
soru bankası
İşkur'a nasıl kayıt olabilirim?
Kuruma kayıt yaptırabilmeniz için ikamet ettiğiniz yerdeki İŞKUR İl Müdürlüğü / Hizmet merkezlerine T.C. kimlik numaranızı belirleyen bir belge ile şahsen müracaat etmeniz ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden kayıt olmanız gerekmektedir.
İşkur'un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilir miyim?
İş arayanlar, internet üzerinden iş arayan olarak kuruma (işkur'a) başvurabilir, ardından iş arayabilir, işe başvuru-davet-görüşme süreçlerini internet aracılığıyla gerçekleştirebilirler.
İşkur'un hizmetlerinden internet üzerinden yararlanabilmem için neler yapmalıyım?

İnternet üzerinden işlem yapabilmek için "kullanıcı kaydı" oluşturmalısınız. Kullanıcı kaydı, sistem üyeliği anlamına gelmektedir ve sizin internet üzerinden, kendi adınıza işlem yapabilmenizi sağlayacaktır.

Kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra, T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kurum hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Sistem girişi, ekranın (web sayfasının) sağ üst köşesindeki "İŞKUR İnternet Şubesi - İş Arayan Girişi" bağlantısına tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve şifre girilerek yapılabilir.

Kullanıcı kaydımı nasıl oluşturabilirim?

Kullanıcı kaydınızı, ana sayfamızdaki iş arayan için olan "üye ol" bağlantısına tıklayarak veya sağdaki "kısayollar" bölümünden "sistem / iş arayan üyeliği" bağlantısına tıklayarak oluşturulabilir.

Üyelik sırasında, T. C. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, nüfus vatandaşlık işleri genel müdürlüğü'nün sitesinden (üyelik ekranındaki bağlantıyı takip ederek) bulabilirsiniz. Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri kimlik paylaşım sistemi'inde doğrulanacaktır. Cep telefonu, elektronik posta adresi gibi iletişim bilgilerinizi ve belirlediğiniz şifreyi girerek kullanıcı kaydınızı tamamlamış olursunuz ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı kaydımı tamamladım ancak hesabımı etkinleştirebilmem için sistem tarafından gönderilen onay kodu bana ulaşmadı. Ne yapmalıyım?
Öncelikle kaydınızı yaparken tercih etmiş olduğunuz e-mail adresi veya cep telefonu numaranızın doğruluğundan emin olmalısınız. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin iseniz en yakın işkur birimi ile şahsen veya telefonla bağlantı kurarak onay numaranızı alabilir ve "hesap etkinleştirme" işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
İşkur kaydımın geçerlilik süresi nedir?
İşkur kayıtlarının aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren normal kayıtlarda bir yıl, engelli ve eski hükümlüler için iki yıldır. Aktif kayıtların pasife alınması veya işlemden kaldırılması sistemimiz tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Pasife alınmış veya işlemden kaldırılmış olan kayıtlarınızı internet üzerinden veya kuruma şahsen başvurmak suretiyle aktife alabilirsiniz.
İş arayan olarak başvuru yapabilmem için kullanıcı kaydımı oluşturmam yeterli mi?
Yeterli değildir. Kullanıcı kaydı sisteme üye olmayı sağlar. Açık işlere başvuru yapabilmek için, "online işlemler - istihdam - özgeçmiş düzenleme" menü adımındaki bölümü doldurmalısınız.
Özgeçmiş düzenleme bölümünü nasıl doldurabilirim?

Anasayfanın sağ üst köşesindeki iş arayan girişine tıklandıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve şifre girilerek sisteme giriş yapılır.

"online işlemler - istihdam - özgeçmiş düzenleme" menü adımına tıklanır. Burada girmeniz beklenen bilgiler genel olarak kişisel bilgilerinizi, özgeçmişinizi ve iş tercihlerinizi içermektedir. Sizden girmeniz beklenen bilgiler, kendinizi işverene tanıtmak için girilmesi gereken zorunlu ve isteğe bağlı bilgilerden oluşmaktadır.

Bulunulan sayfadaki bilgi girişi tamamlandıktan sonra, bir sonraki sayfaya "ileri" bağlantısı kullanılarak devam edilir.

Öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi girmeniz zorunludur. Birden fazla girilebilen bilgilerinizi girerken "ekle" komutunu kullanarak, her bir bilgiyi tek tek eklemeniz gerekmektedir. Örneğin: okul bilginizi girerken, bitirmiş olduğunuz her bir okulun (ilk, orta, ünirversite, v.b) öğrenim seviyesi, adı, bölümü, başlama ve bitirme yıllarını girdikten sonra, "ekle" komutunu kullanarak kayıt bilgilerinize ekleyebilirsiniz. "ekle" komutunu kullanmadığınız takdirde, girmiş olduğunuz bilgiler kaydedilmeyecektir.

Eğer daha önce kpss sınavına girmiş iseniz, sınav sonuçlarınız otomatik olarak sistem tarafından yüklenecektir.

"ileri" bağlantısını kullanarak en son sayfaya geldiğinizde (en son sayfanın adı "işlem sonu"dur), "kaydet" komutunu kullanarak, girmiş olduğunuz bütün bilgiler kaydedilir.

Böylece iş arayan kaydınız tamamlanmış olur. Böylece, artık, "online işlemler - istihdam - açık iş ilanları" menü adımından açık işleri listeleyip başvuru yapabilir ya da "online işlemler - istihdam - bana uygun işler" adımından size uygun olan açık işlere başvurabilirsiniz.

Sistemin oluşturduğu bilgilerle oluşan özgeçmiş haricinde, kendi hazırladığım özgeçmişi de sisteme yükleyebilir miyim ?

Microsoft word veya pdf formatında hazırlamış olduğunuz özgeçmişlerinizi, "online işlemler - istihdam -özgeçmiş düzenleme" menü adımındaki "özgeçmiş ekleme (cv)" sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz.

Jpg veya gıf formatındaki fotoğrafınızı ise; "online işlemler - istihdam - özgeçmiş düzenleme" menü adımındaki "fotoğraf yükleme" sekmesinden sisteme yükleyebilirsiniz.

Açık işleri (işgücü istemleri) nasıl görebilirim?
Ana sayfada "İŞKUR açık iş ilanları" bağlantısı veya İŞKUR internet portalında sol üst köşedeki ''istihdam'' - ''açık iş ilanları'' kısmından girilerek, istenen kriterlere göre sorgulama yapılabilir.
Hangi işlere başvurduğumu nasıl görebilirim?
İşgücü istemlerine yönelik hareketlerinizi, sağdaki "kısayollar" bölümünün altındaki "başvurularım" bağlantısına tıklayarak ulaşılan sayfadan takip edebilirsiniz.
İşgücü istemlerine (açık işlere) nasıl başvurabilirim?

Sağda "genel bilgiler" altındaki "bana uygun işler" bağlantısına tıklayarak ulaştığınız ekrandan, daha önceden girmiş olduğunuz bilgilere göre, size uygun olan açık işleri listeleyebilirsiniz. Açılan sayfada "ara" komutuna tıkladığınızda, size uygun işler sistemden sorgulanmış olacaktır. Çıkan listede, işgücü istemi numarasına tıkladığınızda, işgücü isteminin detaylı bilgisine ulaşabileceksiniz. İşgücü istemini inceledikten sonra, bu sayfada sol alt köşeden "başvur" komutunu kullanarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tamamlandıktan sonra, işlemin tamamlandığına ilişkin bir mesaj verilir.

Başvurunuzun durumunu takip etmek için ise, "başvurularım" adımını kullanabilirsiniz.

Sisteme üye oldum. Ancak şifremi unuttum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
İşarayan girişine tıkladıktan sonra, "şifremi unuttum" kısayolunu kullanıp, kimlik bilgilerinizi doğrulayarak yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
İLETİŞİM Ankara Merkez : Mithatpaşa Cad. No:16/21 Çankaya / Ankara +90 (312) 431 43 65 ankara@bariserdem.com
İstanbul Şube : Atatürk Mah. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul A Blok Bina No: 2E Ofis No: 15 Ataşehir / İstanbul +90 (216) 6881417 info@bariserdem.com
Copyright © 2016 BARIŞ ERDEM Danışmanlık web tasarım studyocrea